info@purumkraft.cz | Národní 961/25, 110 00 Praha 1 - Staré Město
CZ | EN

Na plasty jsme jedničky

5. 9. 2018

Disponujeme jednou z nejmodernějších linek na recyklaci PET plastů u nás. Plasty velmi pokrokovými technologiemi recyklujeme na PET flakes, křišťálově čisté vločky v co nejvyšší možné kvalitě. Z našich PET flakes se dále rodí například dresy českých olympioniků, automobilové díly  či výplně zimních bund.

Vše o třídění a recyklaci PET lahví 

V podstatě každá forma plastu se může zrecyklovat a sloužit dalšímu účelu. Společnost Purum se zabývá zpracováním všech druhů plastů, ale v článku se zaměříme především na PET plasty, které tvoří drtivou většinou obalových materiálů. Celý proces recyklace začíná u známých žlutých kontejnerů, které dnes již najdeme na každém rohu. Věděli jste, že průměrně to k nim máme 96 metrů? 

Ze života PET lahve 

Poté nastupuje společnost EKO-KOM, která provozuje celorepublikový systém třídění, recyklace a využití obalového materiálu. Na základě podkladů od EKO-KOMU pak obci za třídění odpadů náleží finanční odměna. 

Ze žlutých kontejnerů se plasty dostanou na třídící linky, kde se podle druhů i podle barev dále třídí. Pro nás jsou důležité PET lahve lisovány do balíků o hmotnosti cca 200 kg. Tyto balíky se kamiony převáží do našeho zařízení Purum v Plané nad Lužnicí, kde jsme schopni zpracovat až tři kamiony PET plastů denně, což je přibližně milion lahví denně.  

Každý den zpracujeme 1 000 000 PET lahví 

V našem zařízení dochází ke klíčové fázi celé recyklace. Z dovezených PET lahví vytváříme výrobní surovinu. Lahve jsou na recyklační lince rozemlety na asi centimetrové lupínky, linka oddělí víčka, etikety a vyčistí PET od nežádoucích nečistot. Výsledným produktem jsou zmiňované PET  flakes, křišťálově čisté kousky PET ve tvaru lupínků. Vyrábíme produkty PET flakes mix z barevných lahví a PET flakes čirá, které jako druhotnou surovinu vracíme zpět do cirkulární ekonomiky. Surovina je dále zpracovávána tavením na vlákna a rouna a takto upravená slouží výrobcům v automobilovém, textilním, stavebním a hygienickém průmyslu. Vedlejším, také velmi ceněným produktem, jsou drcená víčka, ze kterých se například stávají ekologické plastové kompostéry.

Díky vám pokračuje příběh plastu

Česká republika je na prvním místě v třídění a recyklaci plastových materiálů a drží si prvenství mezi nejšetrnějšími státy v Evropské unii. Právě díky vaší podpoře a poctivému třídění pokračuje život PET lahve i po jejím vypití a my jsme vaším partnerem v odpadovém hospodářství, ve kterém se odpady stávají zdrojem další výroby a směřují k trvale udržitelnému rozvoji životního prostředí.

A co je to ta cirkulární ekonomika? Sledujte náš web a brzy se dozvíte víc.
Naší doménou jsou komplexní ekologické služby v odpadovém hospodářství, ve kterých se odpady stávají zdrojem a směřují k trvale udržitelnému rozvoji životního prostředí. Jsme odborníci na ekologické využití, recyklaci, energetické využití a odstranění všech druhů odpadů. Zajistíme pro vás komplexní outsourcing odpadového hospodářství včetně legislativy a poradenství ve všech oblastech ekologie i nakládání s odpady. 
www.purum.cz 


Nejnovější
Mobilní svoz nebezpečného odpadu. Nově je možné odevzdat použité kuchyňské oleje a tuky

Praha se připojuje k českým městům, která již sběr jedlých olejů a tuků umožňují. Sledujte s námi reportáž České televize!

Ekologické odstranění nebezpečných odpadů z Frýdecko-Místecka

Pro odstranění 500 tisíc litrů nebezpečného odpadu ve Starém městě byla vybrána specializovaná společnost AQUATEST.

Rekonstruujeme citlivě a ohleduplně s českou kvalitou

Litomyšlská interna ze 30. let minulého století prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Stavební část zajistila společnost PROFISTAV Litomyšl.