Skupina
CS | EN | SR

Na dálnici D1 se převrátila cisterna s kyselinou

  • Domů
  • Novinky
  • Na dálnici D1 se převrátila cisterna s kyselinou

Na dálnici D1 se převrátila cisterna s kyselinou

18. 4. 2020

Na dálnici D1 u Ledče nad Sázavou se převrátila cisterna s kyselinou fosforečnou, hrozící ekologickou havárii odstraňují společnosti PRETOL a Purum  

Dálnici D1 v sobotu dopoledne 18. 4. 2020 uzavřela nehoda polského kamionu na 66. kilometru ve směru na Brno. Kamion převážel kyselinu fosforečnou, která unikla do okolí. Na místě zasahují společnosti PRETOL a Purum, který přečerpává kyselinu z převráceného kamionu a nebezpečnou látku odveze k bezpečnému zpracování do vlastního zařízení. Nehoda se obešla bez zranění a na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému. Z kamionu převráceného na bok unikla kyselina fosforečná a hasiči vytvořili několik provizorních hrází, aby se kyselina nešířila do okolní půdy. Havárie se stala v bezprostřední blízkosti vodního zdroje Želivka, která zajišťuje pitnou vodu nejen pro metropoli Praha, ale i pro další přilehlé oblasti hlavního města. Ekologickou škodu na místě odstraňují společnosti PRETOL a Purum. Společnost Purum z převrácené cisterny přečerpává kyselinu, kterou již zabezpečenou následně převeze k ekologickému odstranění do neutralizační stanice společnosti Purum v Letově. 

"Kyselina fosforečná je nebezpečná nejen při přímém kontaktu, ale v teple se rozkládá a vytváří leptavé a toxické plyny. Používá se zejména při zpracování ropy a k úpravě kovů. Využívá se také při výrobě nealkoholických nápojů, mimo jiné nápoje Coca-Cola," uvádí Ing. Tomáš Palán, chemik společnosti Purum. "Díky bezprostřednímu zásahu a spolupráci integrovaného záchranného systému, specializovaných společností PRETOL a Purum došlo k odvrácení rozsáhlé ekologické havárie, která mohla kontaminovat zdroj pitné vody Želivka," řekl vedoucí sanačního zásahu Jan Demský. Na místě stále probíhá odstranění kyseliny a následků nehody, dálnice D1 směrem na Brno bude nejspíše uzavřena do osmnácté hodiny. Kyselina fosforečná neunikla na D1 poprvé, stalo se tomu také v květnu 2017 při srážce dvou nákladních vozidel.